judge: Dr Pierluigi PEZZANO (I)
entries: 78
results by: Dobermann-Verein e.V.
BLACK MALES
Puppy class:
Vp.1 - GULLIVER v.d. Böllenruthen (Hilo v. Nemesis - Cabana v.d. Böllenruthen)
Youth class:
Vg.1, DV JUGENDSIEGER - GANDOR v. Residenzschloss (A'Condor v. Residenzschloss - Thia Tacara v. Residenzschloss)
Vg.2 - MAILOW v.d. Tafelrunde (Ramonburg's Enzo - Escobar v. Larimar)
Vg.3 - KIRK THE ORIGINAL GOLDEN dei Nobili Nati (Sarras dei Nobili Nati - Goldengoal dei Nobili Nati)
Vg.4 - GINOBELLO di Altobello (Maxim di Altobello - Lemira Shade di Altobello)
Vg. - MURDOCK v.d. Tafelrunde (Ramonburg's Enzo - Escada v. Larimar)
Vg. - GRAF ENZO de Ferignis (Enzo v.d. Donauhoeve - Berenice Kalina de Ferignis)
Vg. - APOLLO v. Eichtal (Yankee v. Klingbach - Ilex v.d. Rheinaue)
Vg. - NEVIO v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)
Intermediate class:
Exc.1 - CHOGAN Diamant von Batorkeszy (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Angelina Diamant von Batorkeszy)
Exc.2 - Pride of Russia YAROSLAV (Teraline Midgard - Pride of Russia Barracuda Boomaje)
Exc.3 - CALVIN CANDOR v. Jaspis (Obelix v.d. Hochstede - Aska v. Häcklesumpf)
Exc.4 - FILIPPO v.d. Böllenruthen (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Yna v.d. Böllenruthen)
Open class:
Exc.1, res.CAC - CUMA v. Kunstadt (Hilo v. Nemesis - Anjuli v. Kunstadt)
Exc.2 - KRISTO v.d. Tafelrunde (Chivago v. Wilden Süden - Escada v. Larimar)
Working class:
Exc.1 - BENGAL v. Hohenzollern (Sato The Best Line - Armani v. Hohenzollern)
Champion class:
Exc.1, CAC, DV SIEGER - ORSON v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Exc.2 - Dobergaarden Forever ATHOS (Fedor del Nasi - Lola di Altobello)
Veteran class:
Exc.1 - ODO v. Assindia (Gatsby v. Assindia - Channa v. Assindia)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1 - CALLISTO v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)
Vp.2 - Dobergaarden Forever JADI SANDBLAZE (Dobergaarden Forever Athos - Amazing Grace di Altobello)
Vp.3 - GORDON v.d. Böllenruthen (Hilo v. Nemesis - Cabana v.d. Böllenruthen)
Vp.4 - DAKAR v. Eschenbruch (Briskas Arcon - Terror v. Eschenbruch)
Youth class:
Vg.1, DV JUGENDSIEGER - OZ di Casa Giardino (Varenne di Casa Giardino - Black Tessa di Casa Giardino)
Vg.2 - URAN di Altobello (Bandit di Altobello - Xantipa di Altobello)
Intermediate class:
Vg.1 - CANDOR v. Jaspis (Obeliz v.d. Hochstede - Aska v. Häcklesumpf)
Working class:
Exc.1 - BENJI del Rio Bianco (Ramonburg's Chinji - Pranma di Carmina Burana)
Exc.2 - Kontessina KEKS (Tahi-Reme Gerett - Evropa Dob Shangri La)
Champion class:
Exc.1, CAC, DV SIEGER - A'CONDOR v. Residenzschloss (Fedor del Nasi - Catherine Halit Pasa)
Exc.2, res.CAC - AURON AQUILA v. Residenzschloss (Fedor del Nasi - Catherine Halit Pasa)
Exc.3 - Dobergaarden Forever BOY (Ale'Alamos del Citone - Fortuna di Altobello)
absent - ARAGON v. Hohenzollern (Latino Lorenco v. Cobra - Pebbles The Best Line)
Honour class:
Exc.1 - Pride of Russia KASPIJ (Fedor del Nasi - Euro Dinamika iz Zoosfery)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - GIVE ME FIVE of Devil Inside (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Dolce of Devil Inside)
Vp.2 - BELLADONNA v.d. Dobiaue (Hilo v. Nemesis - Avrora Arriva Aldman)
Vp.3 - DAVINA v.d. Leibgarde (Bosz v. Burghof - Zarina v.d. Böllenruthen)
Puppy class:
Vp.1 - Dobergaarden Forever KALINA (Dobergaarden Forever Athos - Tinker Bell di Altobello)
Vp.2 - Dobergaarden Forever INCREDIBLE HOP (Icarus di Altobello - Lola di Altobello)
Youth class:
Vg.1, DV JUGENSIEGERIN - BANJA v. Nobelungenring (Hilo v. Nemesis - Inouk v. d. Rheinaue)
Vg.2 - Dobergaarden Forever GRAND PARIS (Grand Mollis Armani - Lola di Altobello)
Vg.3 - KLEO v. Hellerwald (F'Hiram-Abif Royal Bell - Chiva v. Hellerwald)
Vg.4 - BAJA v. Fenris (Pathos delle Querce Nere - Naemi v. Klingbach)
Vg. - KASSANDRA KEIRA dei Nobili Nati (Sarras dei Nobili Nati - Goldengoal dei Nobili Nati)
Vg. - NAHLA v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)
Vg. - OLGA di Casa Giardino (Varenne di Casa Giardino - Blacktessa di Casa Giardino)
Vg. - CILLI v. Nibelungenring (Hilo v. Nemesis - Ischta v. Klingbach)
Intermediate class:
Exc.1 - ELEKTRA v. Brunkenstein (Pako Daker - Poison Pearl de Gagnant)
Vg.2 - Dobshangrila MIA KONTESSINA (Kontessina Keks - S'Lichobor Kenzo)
Vg.3 - KORBONISH v. Hellerwald (F'Hiram-Abif Royal Bell - Chiva v. Hellerwald)
Vg.4 - CHIVAARMANI v. Jaspis (Obelix v. Hochstede - Aska v. Häcklesumpf)
Open class:
Exc.1, without DV SIEGERIN - KYRANA v. Bavaria (Hilo v. Nemesis - Jamaica v. Nemesis)
Exc.2, res.CAC - OPHIRA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Exc.3 - OPHELIA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Exc.4 - EMMA v.d. Böllenruthen (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Chiara v. Avalon)
Working class:
Exc.1 - Dobergaarden Forever AICHA (Fedor del Nasi - Lola di Altobello)
Exc.2 - FAST'N'FURIOUS of Devil Inside (Mitto del Nasi - Rossiiskiy Kolorit Tsar'a Bella)
Exc.3 - DEA del Nasi (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Dasha)
Exc.4 - Dobergaarden Forever CAYA CARISMA (Maxim di Altobello - Lola di Altobello)
Exc. - UMI v. Seckachtal (Hilo v. Nemesis - Ono v. Seckachtal)
Exc. - AMY v.d. Leibgarde (Orthos v. Aurachgrund - Zarina v.d. Böllenruthen)
Champion class:
Exc.1 - KERRYSUE v.d. Tafelrunde (Chivago v. Wilden Süden - Escada v. Larimar)
absent - Pride of Russia MERCEDES (Fedor del Nasi - Pride of Russia Barracuda Boomaje)
BROWN FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - QUEEN v. d. Rheinaue (Pride of Russia Odin - Fenja v. d. Rheinaue)
Vp.2 - TASHA v. Utgard (Calle v.d. Burgstätte - Ancaru v. Niederberg)
absent - CARISMA v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)
Youth class:
Vg.1, DV JUGENDSIEGERIN - GWENDA v. Steinigerweg (Hilo v. Nemesis - Jamaha v. Nemesis)
Vg.2 - Pride of Russia ENERGY (Pride of Russia Odin - Pride of Russia Kralja)
Vg.3 - AESPERANZA v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotiara del Conte Drago)
Vg.4 - GWAYNIX of Devil Inside (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Deka Chabada of Devil Inside)
Vg. - Semper Fidelis JE TAIME (Pride of Russia Kaspij - Semper Fidelis Cherie)
Vg. - NOURIA v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - JAMAHA Elite House (Pride of Russia Kaspij - Arizona Elite House)
Exc.2 - FEMI v.d. Böllenruthen (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Yna v.d. Böllenruthen)
Open class:
Exc.1, without DV SIEGERIN - PASSOA v.d. Rheinaue (Iron v. Klingbach - Ilex v.d. Rheinaue)
Exc.2 - ULLA v. Seckachtal (Hilo v. Nemesis - Ono v. Seckachtal)
Exc.3 - JAMIE v. Hellerwald (Arak Amaruk du Feu d'Aramon - Ajoko v. Avalon)
Working class:
Exc.1 - ODAMAE v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Exc.2 - ZARINA v.d. Böllenruthen (Quincy v.d. Böllenruthen - Sally v.d. Böllenruthen)
Vg.3 - CABANA v.d. Böllenruthen (Prinz Paris v. Residenzschloss - Chiara v. Avalon)