judge: Ilona Onstenk-Schenk (NL)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1, Best Baby Male - ARKO v. Schwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Infinity Indira di Perlanera)
Vp.2 - ATHOS v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Pride of Russia Feodora)
P.3 - ARMAGEDDON v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Pride of Russia Feodora)
P.4 - APOLLO v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Pride of Russia Feodora)
P. - HAWK v. Krukenberg (Prior v.d. Donauhoeve - El Corazon v. Krukenberg)
Puppy class:
Vp.1 - MALTE MAFIOSO Apologeta (Boss Baltic Residence - Havana Apologeta)
Youth class:
Exc.1, VDH Anwart. LG-Jugendsieger - MADDOX v. Lehmannsfelsen (Faroh v. Lehmannsfelsen - Izanami v. Lehmannsfelsen)
Exc.2, res.VDH - BLACK PHOENIX (Blackano de Gagnant - Jenna Sawages)
Exc.3 - OSTER Vital Screen (Sant Kreal Elixir - Lexa Vital Screen)
Vg.4 - GARON v. Krukenberg (Boss Baltic Residence - Carmah v. Krukenberg)
Intermediate class:
Exc.1, VDH Anwart. - ICEBEAR v. Markischen Leo (Franz v. Markischen Leo - CherryLady v. Markischen Leo)
Exc.2, res.VDH - Infinity Amoris CASSIUS (Ulisse del Tibur - Izrafel Ruby Rovena)
Open class:
Exc.1, res.CAC, VDH Anwart. - NEXUS v.d. Donauhoeve (Oksamit de Grande Vinko - Jada delle Due Donne)
Working class:
Vg.1 - CASH v. Laurensberg (Nexus v.d. Donauhoeve - Adina v. Laurensberg)
Champion class:
Exc.1, CAC, VDH Anwart., LG-Sieger Westfalen, BOS - PRIOR v.d. Donauhoeve (Oksamit de Grande Vinko - Jada delle Due Donne)
Honour class:
Exc.1, VDH Anwart. - BOSS Baltic Residence (Tira Vento Foxtrott - Tara z Padoku)
BROWN MALES
Baby class:
Vp.1 - AGE v. Schwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Infinity Indira di Perlanera)
Vp.2 - APOLLO v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Pride of Russia Feodora)
Youth class:
Exc.1, VDH Anwart. - Infinity Amoris CALEB (Ulisse del Tibur - Izrafel Ruby Rovena)
Open class:
Exc.1, CAC, VDH Anwart., LG-Sieger Westfalen - RAUL v.d. Tidianshohle (Harley v. Elbauetal - Nellifer v. d. Tidianshohle)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - ATHENA v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Pride of Russia Feodora)
Vp.2 - ABIGAIL v. Schwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Infinity Indira di Perlanera)
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - Tahi-Reme FERIAH (Ferro del Colle della Guardia - Tahi-Reme Jameerah)
P.2 - BLACK LADY del Naissus (Ayk v. Elbthor - Dunja v. Markischen Leo)
Youth class:
Exc.1, VDH Anwart. LG-Jugendsiegerin - GIULIETTA v. Krukenberg (Boss Baltic Residence - Carmah v. Krukenberg)
Exc.2, res.VDH - PIKASS v. Eschenbruch (Franjo Freiherr v. Hohenzollern - Keep The Karma v. Elbauetal)
Vg.3 - MOYA MYSTIC v. Lehmannsfelsen (Faroh v. Lehmannsfelsen - Izanami v. Lehmannsfelsen)
Intermediate class:
Exc.1, VDH Anwart. - Tahi-Reme DEE-DEE (Tahi-Reme Jedi - Tahi-Reme Tuttiefruttie)
Exc.2 - JADE v. Markischen Leo (Domenicus v. Markischen Leo - Roma v. Silverkrohn)
Open class:
Exc.1, CAC, VDH Anwart., LG-Siegerin Westfalen, BOB - GLADYS v. Apoldastamm (Harley v. Elbauetal - Blissany v. Apoldastamm)
Exc.2, res.VDH - FAYE v. Krukenberg (Leon v.d. Donauhoeve - Carmah v. Krukenberg)
Exc.3 - EVIANNE v. Apoldastamm (Wizard of Oz de Grande Vinko - Blissany v. Apoldastamm)
Vg.4 - ICE FLOWER v. Markischen Leo (Franz v. Markischen Leo - Cherry Lady v. Markischen Leo)
Vg. - CIONA v. Laurensberg (Nexus v.d. Donauhoeve - Adina v. Laurensberg)
Working class:
Exc.1, VDH Anwart., Best Working Dog LG Westfalen - CARMAH v. Krukenberg (Dinico Assanto - Dinico Tiara del Conte Drago)
Champion class:
Exc.1, VDH Anwart. - QUIRINA v. Nemesis (Ale'Alamos del Citone - Novalis v. Nemesis)
BROWN FEMALES
Baby class:
Vp.1 - ALPHA v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Pride of Russia Feodora)
Open class:
Exc.1, CAC, VDH Anwart. LG-Siegerin Westfalen - FAYENNE FARANKA v. Apoldastamm (Harley v. Elbauetal - Cassandra v. Apoldastamm)
Working class:
Vg.1 - ISABEAUX v.d. Zonser Heide (Index v. Hellerwald - Finja v.d. Zonser Heide)
PROGENY GROUP
1st place - BOSS Baltic Residence
KENNEL GROUP
1st place - v. Krukenberg