judge: Ronnie Irving (GB)
BLACK MALES
Youth class:
Exc.1, Frühjahrs-Jugendsieger, Best Junior - OLEK v. Royaert (Orson v. Nemesis - Kenia v. Royaert)
Exc.2 - XANERO MARADONA CHEUSNA di Matarjo (Chester v.d. Topferstadt - Una Donna Tschethay di Matario)
Exc.3 - Dobergaarden Forever ULISSE DUCATI (Pride of Russia Taymir - Dobergaarden Forever Grand Paris)
Exc.4 - HUGO v.d. Topferstadt (Bruno v. Markischen Leo - Minna)
absent - Dobergaarden Forever UGOR (Pride of Russia Taymir - Dobergaarden Forever Grand Paris)
Open class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOB, Frühjahrssieger - Alminoris AKITO (Pride of Russia Saphron - Imperatrice Elite House)
Exc.2 - FRANYO FREIHERR v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Working class:
Exc.1 - AYK v. Elbthor (Chester v.d. Topferstadt - Emy v.d. Topferstadt)
Champion class:
Exc.1, res.CAC, res.CACIB - BARBADOS v. Westwall (Ale'Alamos del Citone - Stella v. Klingbach)
Veteran class:
Exc.1, Frühjahrs-Veteransieger - Dinico ASSANTO (Potter del Conte Drago - Dinico Vonna Valentina)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1 - Dobergaarden Forever XYLON (Pride of Russia Taymir - Dobergaarden Forever Cika)
Youth class:
Exc.1 - Focus CARTIER CHARME (Oscar z Padoku - Focus Whole Lotta Love)
Exc.2 - Russkaja Mechta XAN XIRIL (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Russkaja Mechta Mina Malina)
BLACK FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - Dobergaarden Forever WU SHU (Pride of Russia Altay - Dobergaarden Forever Incredible Hope)
Youth class:
Exc.1 - GUCCI v. Hohenzollern (Chester v.d. Topferstadt - Carisma v. Hohenzollern)
Intermediate class:
absent - Dobergaarden Forever SHINING SISSI (Pride of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)
absent - GRESS v. Strengbach (Wizard of Oz de Grande Vinko - Usanafurstin v. Strengbach)
Open class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOS, Frühjahrssiegerin - CELINA v. Apoldastamm (Pride of Russia Odin - Aranka v. Apoldastam)
Exc.2 - FUNAFERMINA v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Working class:
Exc.1, res.CAC, res.CACIB - MORTICIA v.d. Horringhauser Hoh (Brasil v. Hohenzollern - Ardens Chili)
BROWN FEMALES
Youth class:
Exc.1, Frühjahrsjugendsiegerin - Pride of Russia TAMERLANA (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Kalina)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - DUNFHLAITH v. Apoldastamm (Pride of Russia Urano - Aranka v. Apoldastamm)