judge: Merete Dalgaard (Denmark) - females, Allan Berling Christensen (Denmark) - males
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1, BDCB Baby Winner - Russkaja Mechta SMIRNOFF SIBIRSKY (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Russkaja Mechta Mera Madera)
Puppy class:
Vp.1 - IDEAL Capax Infiniti (Pride of Russia Kaspij - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Youth class:
Vg.1, BDCB PRINS, BEST JUNIOR - Ramonburg's LEIKO (Juno van't Genebos - Ramonburg's Hiranya)
Vg.2 - Russkaja Mechta RASPUTIN ROMANOV (Pako Daker - Smart Wood Hills Fendy)
Vg.3 - MANZOR delle Due Donne (Leon v.d. Donauhoeve - Ioko delle Due Donne)
disQ. - EJAY v.d. Rijucohoeve (Ramonburg's Hillo - Ajindi v.d. Rijuohoeve)
Intermediate class:
Exc.1 - HANNIBAL-UNDER du Reflet des Songes (Under The Bridge del Monte Aspro - C'Senia-V'Ummanaq du Reflet des Songes)
Open class:
Exc.1 - ATHOR ATALO v. Zentroba (Ramonburg's Enzo - Russkaja Mechta Larisa Lea)
Exc.2 - LANCELOT du Bois de Lindthout)
Working class:
Exc.1, res.CAC - LEON v.d. Donauhoeve (Grand Mollis Armani - Eska v.d. Donauhoeve)
Champion class:
Exc.1, BDCB KONING, BEST MALE, CAC - Russkaja Mechta MODNY MUSTANG (Fedor del Nasi - Russkaja Mechta Boginia Binja)
Exc.2 - DJURRE v. Eysingastate (Urbano del Diamante Nero - Ramonburg's Delilah)
Veteran class:
Exc.1 - Veteran Winner - Ramonburg's ENZO (Urbano del Diamante Nero - Ramonburg's Berenike)
BROWN MALES
Youth class:
Vg.1 - MYTHOS du Bois de Lindthout (Antares v. Residenzschloss - Gaia du Bois de Lindthout)
G.2 - Wizzard of Wallakia WOULD U BELOVED (Pride of Russia Kaspij - Pride of Russia Romantika)
Intermediate class:
Exc.1, BEST BROWN MALE, CAC - LORRE van't Duinezicht (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Gini van't Duinezicht)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - Dobergaarden Forever PRINCESS PIA (Toscano del Diamante Nero - Dobergaarden Forever Aicha)
Puppy class:
Vp.1, BDCB Puppy Winster - CARO Betelges (Veyron del Monte Aspro - Frea Betelges)
Vp.2 - CANDY King of Darkness (Ramonburg's Hillo - Paradise King of Darkness)
Youth class:
Vg.1, BDCB PRINSES, BEST JUNIOR FEMALE - Ramonburg's LIGEIA (Juno van't Genebos - Ramonburg's Hiranya)
Vg.2 - Ramonburg's LIZA (Juno van't Genebos - Ramonburg's Hiranya)
Vg.3 - ICE-T (Oksamit de Grande Vinko - Denderah V'Ummanaq du Reflet des Songes)
Vg.4 - MAESTRA MAIKA delle due Donne ((Leon v.d. Donauhoeve - Ioko delle Due Donne)
Open class:
Exc.1 - LENKA v.d. Donauhoeve (Grand Mollis Armani - Eska v.d. Donauhoeve)
Exc.2 - KYRA van't Bierbeekshof (Endor van't Genebos - Ken-Ti's Fuga)
Vg.3 - LUKA v.d. Donauhoeve (Grand Mollis Armani - Eska v.d. Donauhoeve)
Champion class:
Exc.1, BDCB KONINGIN, BEST FEMALE, CAC - Russkaja Mechta MERA MADERA (Fedor del Nasi - Russkaja Mechta Boginia Binja)
Exc.2, res.CAC - KJENTA v.d. Donauhoeve (A'Condor v. Residenzschloss - Fenya v.d. Donauhoeve)
Veteran class:
Exc.1, Veteran Winster - DINA v.d. Donauhoeve (Nitro del Rio Bianco - Xena v.d. Donauhoeve)
Exc.2 - Ramonburg's DELILAH (Nitro del Rio Bianco - Ramonburg's Viva)
BROWN FEMALES
Baby class:
Vp.1, BDCB BABY WINSTER - Russkaja Mechta SURPRIS SOLTSE (Blackhack Bluffer v. Jahrestal - Russkaja Mechta Mera Madera)
Open class:
Exc.1, BEST BROWN FEMALE, CAC - HERTOGIN MAUREEN v. Olympiastaete (Bentley s Mysa Hersones - Hertogin Lorraine v. Olympiastaete)